Genel, köşe yazıları

BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞINDA AĞIZ BAKIMI

IMG_8077

                               BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞINDA AĞIZ BAKIMI

   Sizlerle buluştuğumuz bu ilk yazıda ağız ve diş sağlığının ilk basamağı olan çocuklarda ağız bakımının önemi üzerinde duracağız. Elbette ki ağız sağlığı çocuk yaşta başlamaktadır. Malumunuz olduğu üzere bebek, dünyaya gelmesiyle birlikte ağız bakımına ihtiyaç duymaya başlar. Birçok anne bebeklerin ağzındaki beyaz pamukçukların tedavisi için doktorlarına başvururlar. 5-6 aylık olduktan sonra süt dişleriyle birlikte ağızda kızarıklıklar, acılar, salya akmaları görülür. Bebeğin dişleri gelmektedir bu nedenle bebeğin ağzının mümkün olduğunca temiz tutulması gerekmektedir.  Bu dönemde genellikle hijyenik bir bezi ıslatarak karbonatla bebeğin ağzının temizlenmesi önerilir. Ağızda süt dişlerinin görülmesiyle beraber  ortaya çıkan kızarıklık ve kaşıntı sebebiyle beslenme bozukluğu yaşanır. Ağız sağlığının sağlıklı beslenmeyi etkilemesi gibi aynı şekilde, beslenme bozuklukları da ağız sağlığını etkilemektedir. Bebeklere gece verilen şekerli süt, diş sağlığını olumsuz etkileyen önemli bir etkendir. Süt dişleri ile birlikte, artık yavaş yavaş uygun nitelikte fırça ile dişlerin fırçalanmaya başlanması gerekmektedir.

  Amacımız kendi alışkanlıklarımızla birlikte çocuğumuzun diş fırçalama alışkanlığını da geliştirmektir. Bunun için ayna karşısında çocuğumuz birlikte diş fırçalamayı alışkanlık haline getirebiliriz. Özellikle ağız ortamının her noktasını ayna karşısında görerek temizlememiz gerekmektedir. Yine çok önemli olarak gece yatmadan önce dişlerini fırçalama alışkanlığını edindirmeye çalışmalıyız. Bu alışkanlıklar kazandırıldıktan sonra çocukların ağız temizliği, dolayısıyla ağız sağlığının en önemli bölümü, kontrol altına alınmış olur.

  Kullanmamız gereken diş macunu aşındırıcılığı olmayan bir macun olmalıdır. Fırçamız yumuşak, küçük başlı, sap kısmı çocuğun rahat tutmasına ve kavramasına elverişli olmalıdır. Fırçalama bittikten sonra ağzımızda kalan macunu iyi bir şekilde tükürmeli fakat ağzımızı suyla çalkalamamalıyız. Diş macunundaki flor, dişlerin korunma süresini uzatmak için, dişlerle mümkün olduğu kadar uzun süre temas etmelidir.

  Çocukların 6 yaşından itibaren ağzında kalıcı dişleri de çıkmaya başlar, 6-12 yaş arası çocuğun ağzında hem süt dişleri hem de daimi dişler bulunur. Bu döneme karışık dişlenme dönemi denir. Karışık dişlenme döneminde genellikle anne babalar 6 yaş dişlerini süt dişeriyle karıştırıp,bu dişlerin altından yenilerinin geleceğini sandıkları için, 6 yaş dişlerinin çürüyerek kaybolmasına sebep olunabilmektedir. Karışık dişlenme döneminde çocuğumuzun artık daimi dişlerinin gelmeye başladığını unutmamalıyız.

 Beslenme, ağız bakımının iyi yapılmaması gibi sebeplerle çocuklarda da diş çürüğü sıklıkla oluşmaktadır. Oluşan çürükler bazen gözden kaçmakta bazen nasılsa süt dişi diye önemsenmemektedir. Bu nedenle ağızda apselerin oluşması ve erken süt dişi kayıpları gerçekleşmektedir. Sanıldığının aksine bu çocuğun çene gelişiminde ve ağız yapısında büyük sıkıntılar doğurmaktadır. Erken süt dişi kaybı ilerleyen yıllarda ciddi  ortodontik tedavileri gerektirebilir. Bunların hepsi erken teşhiş ve tedavi ile önlenebilir. Sağlıklı dişlerin korunması ya da çürümüş dişlerin dolgu, kanal tedavisi gibi çözümlerle kurtarılması çocuğun başta çene yapısı olmak üzere tüm ağız sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

  Çocukların diş hekimiyle tanışıp barışık hale gelmesi için anne ve babaların diş hekimine giderken çocukları da yanında götürmeleri çocuklar üzerinde olumlu etkiler geliştirmektedir.

  Çocuklukta kazandığımız alışkanlıklar, ileriki yaşlarda daha sağlıklı dişler ve ağız ortamına sahip olmamızı sağlayacaktır.

   Hepinize sağlıklı dişler, mutlu gülüşler dileriz…

                                                                                                                     Diş Hekimi

                                                                                                               Hüseyin YOLDAN

 

               FEMALE  (ARALIK 2012)

                                                     

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.