Genel, köşe yazıları

YETİŞKİNLERDE AĞIZ BAKIMI VE AĞIZ SAĞLIĞI

 

                                                                

 

                                                                                   YETİŞKİNLERDE AĞIZ BAKIMI VE AĞIZ SAĞLIĞI

         Geçtiğimiz ay Ağız ve Diş Sağlığının birinci adımı olarak  çocuklarda ağız bakımından  bahsetmiştik.  Ağız bakımının, ağız sağlığının en önemli etkeni  olduğunu ifade edip, sağlıklı bir ağız ve çene  yapısı için  çocukken kazandığımız alışkanlıkların ve Hekimimizi düzenli ziyaret ederek yaptırdığımız kontrollerin önemine değinmiştik.

    Bu ay yetişkinlerde ağız bakımının üzerinde duracağız.

    İletişimde  ilk dikkat ettiğimiz şey karşımızdaki insanın gözleridir. Fakat 30 saniye sonra bakışlarımız ve ilgimiz dişlere kayar. Şöyle bir düşünün,  iletişim kurduğumuz  insanın bakımlı yüzü, saçı ne kadar önemliyse dişleri de en az o kadar önemlidir. Öyle ki dişlerimize güvenmediğimiz zaman gülümsemek bile istemez, ağzımızı elimizle kapatarak konuşuruz.  Ağız sağlığımız, ruh halimizi ve iletişimlerimizi dolayısıyla toplumdaki yerimizi belirleme de bile önemli rol oynamaktadır. Ağız bakımı ise ağız hijyenini sağlamakla başlamaktadır.

    Öncelikle “Ağız hijyeni nedir?” sorusunu cevaplamalıyız, temiz dişler, pembe dişeti, dişinizi fırçalarken yada diş ipi kullanırken dişlerinizin kanamaması ve acımaması ayrıca ağzınızda kötü koku bulunmaması, sağlıklı ve hijyenik bir ağzın işaretidir.

   Ağız hijyenimizi sağlamak için;

   – Dişlerimizi günde en az iki kez kaliteli bir diş macunu ve kaliteli bir diş fırçası kullanarak fırçalamalıyız, özellikle gece yatmadan hemen önce fırçalamayı unutmamalıyız.

   -Diş ipi ve gerekiyorsa arayüz fırçaları kullanmalıyız.

   -Diş Hekimimizi düzenli olarak ziyaret etmeliyiz.

   -Diş etlerimizde görülen hassasiyeti , oluşan dişeti  kanamalarını ve  dişimizdeki çürümeleri dikkate almalıyız, bu tarz belirtiler ağızda bir problem olduğuna işarettir ve Diş Hekimimize başvurmamız gerekmektedir.   

    Rutin yaptırdığımız kontrollerde hekimimizin tavsiyesi üzerine yaptıracağımız dolgu ve diş  temizleme müdahaleleriyle diş kayıplarımız ortadan kalkacaktır. Diş kaybı söz konusu olursa çiğneme fonksiyonumuz bozulacak ve dişlerin  yer değiştirme hareketine bağlı olarak  kemik kayıpları söz konusu olacaktır. Çiğneme fonksiyonu bozukluğu öncelikli olarak sağlıksız beslenmeyi doğurmaktadır. Ve diş kaybı görüntümüzde estetik bir boşluk oluşturmaktadır.   Çiğneme fonksiyonu bozukluğu, estetik kayıp  ve en önemlisi kemik kaybını önlemek için de kaybettiğimiz dişin yerine en kısa zamanda bir implant  yada kron köprü uygulaması yapılması gerekecektir.

  Ağız Diş Sağlığımız için düzenli Hekim kontrolünün yanısıra  düzenli ağız bakımına ihtiyacımız vardır.

  Lütfen dişlerinizi bir ayna karşısında sabır ve zevkle fırçalayınız.

  Hepinize sağlıklı dişler mutlu gülüşler dileriz…

                                                                                                      Diş Hekimi

                                                                                              Hüseyin YOLDAN

 

   FEMALE   (Ocak 2013)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.