Periodontoloji

Periodontitis; diş ve dişi destekleyen dokuların (periodontal ligament, sement, alveol kemiği) yıkımıyla karakterize iltihapsal bir hastalıktır. Diş eti iltihabı alveol kemiğine (çene kemiği) kadar ilerlemiştir ve iltihabın etkisiyle kemikte yıkım meydana gelmektedir. Periodontitisin temel nedeni bakteri plağıdır ve mekanik olarak tedavi edilebilir. Bakteri plağının yanı sıra genetik, çevresel ve sistemik hastalıklar gibi faktörler de hastalığın oluşmasında etken olabilir.
Periodontal hastalıklar toplumda çocukluktan yaşlılığa kadar her yaşta insanı farklı şiddette etkileyebilmektedir. Çoğu zaman, hastanın ağrı gibi bir şikayeti olmadığı için belirti vermeden ilerleyebilmektedir. Hastanın şikayeti olduğunda ise sağlam, çürüksüz dişler destek dokulardaki ve kemik yapıdaki kayıplardan dolayı sallanarak kaybedilmektedir.
Hastalığın tipi ve şiddetine göre kliniğimizde değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlar; öncelikle ağız hijyeni eğitimi, diş taşı temizliği, kök yüzeyi düzleştirilmesi,yüksek gülme hattının estetik olarak tedavisi, rejeneratif, rekonstrüktif ve mukogingival operasyonlardır. Hastalığın tipi ve şiddeti; hastanın alışkanlıkları ve hekimi ile yapacağı işbirliği, ağız hijyeninin standardı, tedavi planlaması ve başarısını doğrudan etkiler.
Periodontal tedavi, erken teşhis ile gerekli müdahaleler yapıldığında sonuçları kesin ve hasta memnuniyetinin en yüksek oranda olduğu dişhekimliği hizmetidir. Unutulmamalıdır ki periodontal olarak sağlıklı olmayan dişlere hiçbir restoratif tedavi uygulanamaz.