Protetik Diş Tedavisi

Diş protezi nedir?
Protez vücudumuzdaki uzuv veya organların yerine koyduğumuz yapay araç ve gereçlerdir. Diş eksikliklerinde de kullandığımız protezlere de diş protezleri denmektedir. Diş protezleride genel olarak iki sınıfa ayrılmaktadır. Sabit protezler ve hareketli protezler. Hareketli protezler hiç dişleri olmayan veya çok sayıda diş eksikliği olanlara uygulanan takıp-çıkarılabilen bir protez türüdür.

Kron nedir?
Dolgu yapılarak restore edilemeyecek büyüklükte diş dokusu kaybı meydana geldiğinde, dişler kron yapılarak restore edilir. Kron (kaplama), dişin tüm yüzeyini kaplayan ve kronun üretildiği malzemeye uygun bir siman ile dişe yapıştırılan restorasyon tipidir. Kronun üretiminde estetik beklentiler, biyolojik ve mekanik gerekliliklere bağlı olarak, değerli metal alaşımları, zirkonyum ve aluminyum destekli porselen, veya tam seramik malzemeler kullanılabilir.

Köprü nedir?
Diş eksikliklerinin giderilmesinde implant yerleştirmek ilk seçeneğimiz olsa da, implant uygulanamayan durumlarda, diş eksikliği köprü yapılarak giderilebilir. Tek veya birden fazla diş eksikliğinde, dişsiz bölgeye komşu dişler küçültülerek, hazırlanan tek parça köprü küçültülen dişler üzerine yapıştırılır ve eksik diş veya dişler yerine konmuş olur. Diş eksikliğinin olduğu (ön-arka) bölgeye göre köprünün üretileceği malzeme seçilebilir. Kron yapımında olduğu gibi köprü yapımında da metal, zirkonyum, aluminyum destekli porselen, veya tam seramik malzemeler kullanılabilir ve uygun simanlar ile yapıştırılır.

Hareketli Protezler:

Hiç dişi olmayan hastalar;
klasik yöntem olarak takım dişler(total protezler)yapılabilir ya da bu tür hastalara implant destekli sabit protezler yapılabilmektedir.

Dişlerinin bir kısmı olmayan hastalar;
Dişlerinin bir kısmı ağzında olan fakat porselen köprü veya implant tedavisi için uygun olmayan hastalarda mevcut dişlerden metal tutucular yardımı ile destek alarak kullanılan takıp çıkartılabilir protezler yapılabilir.